Site icon DUOFin s.r.o.

Minimálna daň za rok 2024

kalkulačka a eura aby sme vedeli vypocitat a zplatit dan

Čo je minimálna daň a aká je jej výška

S účinnosťou od 1.1.2024 sa do zákona o dani z príjmov opätovne zavádza platenie minimálnej dane a to novým ustanovením § 46b. V minulosti, konkrétne v rokoch  2014 – 2017 bol pre tento inštitút používaný v zákone o dani z príjmov pojem  daňová licencia, avšak za iných podmienok ako je to platné v súčasnom znení zákona.

Čo je minimálna daň?

Minimálnu daň platia len právnické osoby, a rozumie sa ňou daň po odpočítaní úľav na dani a po zápočte dane zaplatenej v zahraničí, ktorú platí daňovník za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré vykázal:

Výška minimálnej dane, ktorú je právnická osoba povinná platiť za príslušné zdaňovacie obdobie v lehote na podanie daňového priznania sa odvíja od výšky zdaniteľných príjmov (výnosov) za príslušné zdaňovacie obdobie. So zvyšujúcimi zdaniteľnými príjmami (výnosmi) sa zvyšuje aj výška minimálnej dane.

Vychádzajúc z prechodného ustanovenia § 52zzz ods. 5 zákona o dani z príjmov sa minimálna daň platí prvýkrát za zdaňovacie obdobie, ktoré začína najskôr 1.1.2024. Ak zdaňovacím obdobím je hospodársky rok, tak minimálna daň sa platí za zdaňovacie obdobie, ktoré začína v priebehu roka 2024. Na zdaňovacie obdobie hospodárskeho roku začaté v priebehu roka 2023 a skončené v priebehu roka 2024 sa povinnosť platenia minimálnej dane nevzťahuje.

 Výška minimálnej dane podľa príjmov

Ak zdaniteľné príjmy (výnosy) neprevýšia sumu 50 000 eur, výška minimálnej dane je 340 eur. Ak zdaniteľné príjmy (výnosy) prevýšia sumu 50 000 eur a zároveň neprevýšia sumu 250 000 eur, výška minimálnej dane je 960 eur. Ak zdaniteľné príjmy (výnosy) prevýšia sumu 250 000 eur a zároveň neprevýšia sumu 500 000 eur, výška minimálnej dane je 1 920 eur. Ak zdaniteľné príjmy (výnosy) prevýšia sumu 500 000 eur výška minimálnej dane je 3 840 eur.

V prípade, ak zdaňovacie obdobie daňovníka je kratšie ako 12 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, tak výška minimálnej dane sa v alikvotnej výške znižuje. Týka sa to právnických osôb, ktoré prechádzajú z kalendárneho roka na hospodársky rok alebo naopak, daňovníkov zanikajúcich bez likvidácie s právnym nástupníctvom, a tých ktorí ukončia svoju podnikateľskú činnosť. Daňovník tak zaplatí len časť minimálnej dane, ktorá prislúcha počtu mesiacov, počas ktorých vykonával svoju podnikateľskú činnosť.

Avšak  prechodné ustanovenie § 52zzz ods. 6 zákona o dani z príjmov ustanovuje výnimku z platenia minimálnej dane len pre kalendárny rok 2024 u tých daňovníkov, ktorí v priebehu roka 2024 vstúpia do likvidácie alebo je na nich vyhlásený konkurz, a to za zdaňovacie obdobie predchádzajúce dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu.

Daňovník, ktorý v kalendárnom roku 2024 mení zdaňovacie obdobie z kalendárneho roka na hospodársky rok, platí minimálnu daň podľa § 46b za zdaňovacie obdobie ukončené dňom predchádzajúcim dňu zmeny spolu s minimálnou daňou za bezprostredne nasledujúce zdaňovacie obdobie. 

U daňovníka – právnickej osoby, ktorého priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách so zdravotným postihnutím za zdaňovacie obdobie je najmenej 20 % z celkového priemerného počtu zamestnancov vo fyzických osobách (Vyhláška Štatistického úradu SR č.425/2023 Z. z. a štvrťročný Výkaz o práci „Práca/A 2- 04) sa výška minimálnej dane znižuje na polovicu v súlade s ustanovením § 46b ods.3 zákona o dani z príjmov.

Kto nebude platiť minimálnu daň?

Ustanovenie § 46b ods. 7 zákona o dani z príjmov vymedzuje okruh právnických osôb, ktoré nemajú povinnosť platiť minimálnu daň:

Zdroj: www.financnasprava.sk

Exit mobile version